Obec Dolní Dobrouč si již roku 1860 pořídila čtyřkolovou stříkačku a dvanáct slaměných košů k naplnování stříkačky vodou. Stalo se tak na podnět řídícího učitele p.Františka Schutze, který následně při každém požáru vedl proudnici a řídil záchranné práce. Stříkačka byla uschována v dřevěné kůlně nedaleko staré školy. Dne 6. července 1881 byla svolána do školní budovy valná hromada občanů, kde řídící učitel p. František Schutz a učitel p. Alois Martinec vyložili občanům nutnost založení hasičského sboru. Na výzvu se za členy přihlásilo 83 občanů. Ti následně ochotně slíbili podřídit se povinnostem hasičů. V roce 1882 si sbor zakoupil ruční dvoukolovou stříkačku, v roce 1888 zakoupili hasiči hydrofor a nářadový lezecký vůz. V témže roce, při srpnové slavnosti, převzal sbor hasičský prapor. Při různých požárech začalo být vedení sboru přesvědčeno, že rozsáhlost obce je při vypuknutí požáru na závadu. Tyto okolnosti vedly hasiče k tomu, aby byly v obci rozděleny stroje a nářadí na tři místa. Po úporném boji s odpůrci, došlo v roce 1892 k rozdělení a zastupitelstvo obce se usneslo, že budou postaveny tři nářadovny, ta ve středu obce i s lezištěm. Zkušenost pak ukázala, jak bylo rozhodnutí o rozdělení prozíravé a prospěšné.
Po rozdělení rozsáhlé župy Chrudimské, sbor přistoupil v roce 1899 k župě Žamberecké. Stará čtyřkolová stříkačka byla u sboru v malé vážnosti, protože neměla přístroje , aby se pomocí savic sama plnila vodou. V roce 1906 jí strojník Stanislav Kapoun v České Třebové rekonstruoval a závažný nedostatek byl odstraněn. Po skončení I.světové války se opět začala slibně vyvíjet činnost sboru. Hned v roce 1919 byla zakoupena nová ruční čtyřkolová stříkačka za cenu
5 000 Kč – z toho byly 700 Kč subvence a 4 300 Kč doplatila obec.
Údaje o stříkačce: | |
Typ: | Ruční čtyřkolová zápřahová stříkačka horského typu, oboustranně sací, oboustranně výtlačná. |
Výrobce: | R. A. SMEKAL, Praha – Smíchov |
Rok výroby: | 1919 |
V roce 1929 byl obecní úřad požádán o zakoupení motorové stříkačky. Výbor požárního sboru se 6. dubna 1930 rozhodl motorovou stříkačku zakoupit. Proběhla veřejná sbírka mezi občany a zbytek financí byl zapůjčen ve spořitelně. Motorová stříkačka byla zakoupena od firmy Ing. Holeček, do užívání byla předána sboru dne 21.září 1930.
Po roce 1945 měl sbor ve výbavě ruční stříkačky, dvě motorové stříkačky a jeden otevřený automobil Škoda pro přepravu mužstva. Tento se bohužel do dnešní doby nedochoval, stejně jako osobní vůz Wikov, který sbor vlastnil od roku 1948.